Ostateczny przewodnik po windsurfingu: Wskazówki i triki, które pozwolą ci zacząć

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz naukę windsurfingu, możesz się poczuć jak na rozmowie kwalifikacyjnej, a nie jak na zajęciach sportowych. Cały żargon, który musisz znać, wydaje się tak precyzyjny i specjalistyczny, że musisz go zapamiętać, bo inaczej możesz zapomnieć. Trzeba sobie uświadomić, co to są taśmy mocujące stopy, szyna masztu, kąt liku przedniego, długość bomu, rozmiar foka i długość halsówki. Jeśli dodamy do tego knagi, D-endy i kieszenie na listwy, a także liny refujące, listwy i baksztagi, zrozumiemy, dlaczego tak wielu początkujących ma problemy z pierwszymi sesjami. Ale bez paniki! Nie trzeba długo czekać, żeby wszystko zaczęło się układać. Krzywa uczenia się nie jest tak stroma, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Po zapoznaniu się z właściwą terminologią wszystko układa się naturalnie - podobnie jak jazda na rowerze, gdy już wiesz, jak to robić! Poniżej opisujemy wszystkie najważniejsze elementy sprzętu windsurfingowego i przygotowujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej...

Jaki jest najlepszy sprzęt do windsurfingu?

Jak w przypadku każdego sportu, istnieją różne poziomy jakości dla każdego elementu sprzętu. Nie oznacza to jednak, że musisz wydać tysiące dolarów na wysokiej klasy sprzęt windsurfingowy. W rzeczywistości, najlepszy sprzęt do windsurfingu dla początkujących jest zaprojektowany z myślą o prostocie. Im mniej jest elementów, tym mniej może się zepsuć i tym mniej musisz o tym myśleć. Dobrym pomysłem jest zakup deski windsurfingowej dla początkujących, masztu i żagla, które mają proste funkcje, które możesz obsługiwać bez konieczności myślenia o zbyt wielu rzeczach. Jeśli chcesz mieć najlepszy sprzęt do windsurfingu, powinieneś szukać dobrej jakości desek, żagli i masztów, które będą Ci służyć przez długi czas. Jeśli jesteś początkujący, musisz znaleźć sprzęt, który jest łatwy w użyciu i konfiguracji, a także bezpieczny.

Niezbędny sprzęt

Deska. Deska to platforma, na której stoisz i balansujesz. Możesz wybrać deskę z jednym płetwem dla łatwości użytkowania lub z dwoma płetwami dla większej zwrotności.

  • Maszt. Maszt to maszt, który wysuwa się do góry. Deska jest przymocowana do masztu za pomocą specjalnej liny zwanej szyną żaglową.
  • Żagiel. Żagiel to kawałek materiału, który łapie wiatr i napędza deskę. Żagiel jest przymocowany do masztu za pomocą linek zwanych fałami.
  • Paski na stopy. Paski na stopy to specjalne paski, które utrzymują stopy w miejscu, gdy stoisz.
  • Uprząż. Uprząż obejmuje talię i mocuje Cię do deski za pomocą paska. Posiada również specjalny zaczep, który mocuje linę do nóg.
  • Lina na nogi. Lina na nogi to specjalna lina, która przechodzi z uprzęży do paska na stopy i mocuje stopy do deski.
  • D-end. D-end to klipsy, które montuje się na końcu liny na nogi, aby połączyć żagiel z deską.
  • Pokrowiec na żagiel. Pokrowce na żagle służą do ochrony żagla przed brudem, wodą i promieniami UV, kiedy go nie używasz.
  • Torba na deskę. Torby na deskę służą do ochrony deski przed wodą i brudem podczas podróży.