Różne rodzaje oczyszczaczy powietrza i ich działanie

Zapewne wiesz, że powietrze w pomieszczeniach jest często bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Jest to szczególnie prawdziwe w obszarach miejskich, gdzie jest wiele budynków, a powietrze może stać się suche, stęchłe i zanieczyszczone takimi rzeczami jak sierść zwierząt domowych, roztocza i pyłki z pobliskich drzew. Życie w takich warunkach jest nie tylko nieprzyjemne; narażenie na złą jakość powietrza w pomieszczeniach jest również związane z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym astmą i innymi chorobami układu oddechowego. Na szczęście istnieje kilka sposobów na oczyszczenie powietrza w domu, aby było ono zdrowsze do oddychania dla Ciebie i Twojej rodziny.

Jak działają oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza mają za zadanie usuwać zanieczyszczenia z powietrza w pomieszczeniach. Mogą być również używane do redukcji zapachów. Istnieje kilka różnych typów oczyszczaczy powietrza, w tym filtry HEPA, promieniowanie UV i elektroniczne filtry powietrza.

Filtry HEPA są najbardziej powszechnym typem oczyszczacza powietrza i często są używane w połączeniu z innymi typami oczyszczaczy. Filtry te są przeznaczone do wychwytywania i usuwania cząsteczek unoszących się w powietrzu, w tym zanieczyszczeń, alergenów, bakterii i kurzu.

Promieniowanie UV to kolejny rodzaj oczyszczacza powietrza, który zabija zarazki. Jest to szczególnie przydatne do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, takich jak szpitale, domy opieki i inne budynki publiczne z chorymi ludźmi. Promieniowanie UV jest również stosowane w uzdatnianiu wody i do dezynfekcji roślin ogrodowych.

Filtry z węgla aktywowanego to kolejny popularny rodzaj oczyszczacza powietrza. Są one często stosowane w połączeniu z promieniowaniem UV. Filtry te usuwają z powietrza zapachy, a także niektóre substancje chemiczne, gazy i cząstki stałe.

Elektroniczne filtry powietrza są nowszym typem oczyszczacza powietrza. Urządzenia te są zwykle używane do oczyszczania powietrza w jednym pomieszczeniu.

Systemy wentylacji całego domu mogą również pomóc w poprawie jakości powietrza w domu. Systemy te mogą zawierać oczyszczacze powietrza, a także filtry usuwające kurz i inne cząstki stałe.

Filtry HEPA

Filtry HEPA są najbardziej powszechnym typem oczyszczacza powietrza, a także najbardziej efektywnym. Często są używane w połączeniu z innymi rodzajami oczyszczaczy, takimi jak promieniowanie UV.

HEPA to skrót od Highefficiency particulate air. Są to bardzo drobne filtry przeznaczone do wychwytywania i usuwania cząstek z powietrza. Filtry HEPA są używane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w domowych oczyszczalniach powietrza, szpitalach, pomieszczeniach czystych i statkach kosmicznych.

Filtry HEPA działają poprzez przyciąganie i zatrzymywanie kurzu, pyłków, sierści zwierząt domowych, zarodników pleśni i innych mikroskopijnych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Pojedynczy filtr może wychwycić wiele tysięcy cząsteczek zanim będzie wymagał wymiany.

Filtry HEPA to jedyny rodzaj oczyszczacza powietrza, który posiada certyfikat potwierdzający usunięcie co najmniej 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. Cząstki tej wielkości są około 100 razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa. Filtry HEPA są w stanie usunąć te cząstki dzięki swojej dużej powierzchni. Ponieważ filtry są tak drobne, mają również duży stosunek powierzchni do objętości, co sprawia, że są bardzo skuteczne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń.

Filtry HEPA mogą być stosowane w wielu różnych domowych oczyszczaczach powietrza. Należą do nich urządzenia wolnostojące, a także oczyszczacze powietrza montowane na ścianie i na suficie. Filtry HEPA stosowane są również w oczyszczaczach powietrza do pojazdów i łodzi.