Kilka bezpiecznych wskazówek dotyczących rozciągania: zachowaj elastyczność i zapobiegaj kontuzjom

Rozciąganie jest jednym z najbardziej pomijanych elementów rutyny fitness. W końcu, kto ma czas na kolejną nudną czynność, która wydaje się nie robić nic więcej, niż pomagać ci w dosięganiu własnych ramion? Stretching jest niezbędnym elementem każdego programu ćwiczeń, ponieważ pomaga poprawić elastyczność i zakres ruchu. U osób, które nie rozciągają się dostatecznie często dochodzi do przykurczów mięśni i ścięgien oraz bólów stawów. Trening oporowy połączony z rozciąganiem może zapobiec wielu powszechnym urazom, zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, poprawić postawę i złagodzić stres. Jeśli jednak nie wykonasz najpierw odpowiedniej rozgrzewki, rozciąganie może prowadzić do kontuzji. Mimo że dodanie kolejnej czynności do porannej rutyny może wydawać się sprzeczne z intuicją, rozciąganie przynajmniej pięć razy w tygodniu sprawi, że będziesz szybszy, silniejszy, szczuplejszy i sprawniejszy.

Dlaczego rozciąganie jest ważne?

Stretching jest istotną częścią każdego programu ćwiczeń, ponieważ pomaga poprawić elastyczność i zakres ruchu. Zapobiega także bólom i bolesności mięśni, poprawia postawę i łagodzi stres. Rozciąganie po ćwiczeniach sprzyja szybszej regeneracji poprzez poprawę przepływu krwi do mięśni. Pomaga też mięśniom rozluźnić się i szybciej odzyskać siły. Wykazano, że rozciąganie może pomóc w zapobieganiu wielu powszechnym urazom, zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, poprawić postawę i złagodzić stres. Może nawet poprawić wyniki sportowe i zapobiegać kontuzjom. Stretching jest także doskonałym narzędziem w procesie odchudzania, ponieważ rozluźnia mięśnie, dzięki czemu człowiek jest mniej zestresowany i mniej skłonny do sięgania po niezdrowe przekąski, gdy jest zestresowany.

Stretching nie musi być nudny

Rozciąganie jest istotną częścią każdego programu ćwiczeń, ale to nie znaczy, że musisz się nudzić do śmierci, by je wykonywać. W rzeczywistości rozciąganie może być jedną z najprzyjemniejszych części rutyny treningowej, ponieważ daje mięśniom odpocząć od treningu oporowego, poprawia elastyczność, postawę i siłę rdzenia, a także zwiększa przepływ krwi do wszystkich części ciała. Jeśli jesteś znudzony swoją obecną rutyną rozciągania, oto kilka wskazówek, które sprawią, że rozciąganie stanie się bardziej ekscytujące: Zmień kolejność ćwiczeń w swojej rutynie, zatańcz taniec lub pobierz kilka aplikacji do rozciągania. Jeśli zawsze wykonujesz ćwiczenia w tej samej kolejności, w końcu się nimi znudzisz. Spróbuj zmieniać kolejność co kilka tygodni, a będziesz mieć bardziej efektywną rutynę.